8 ابزار و روش قدرتمند براي ثبت بهترين ايده هايتان

 

آيا شما روش يا استراتژيی براي ثبت ايده ها در موقع اتفاق افتادن آنها داريد ؟                                           ايده ها چيزهاي زودگذري هستند که بدون هيچ گونه اطلاع رساني از ذهن ناخودآگاه شما ميجوشند و سپس به همان سرعت ناپديد ميشوند. شايد هيچگاه ديگر به خاطرتان نيايد.

 

چارلز کيو (Charles Cave)که متخصص خلاقيت است ميگويد: "ايده ها در اطراف شما هستند و آنها ميتوانند خيلي سريع ظاهر يا ناپديد شوند. بايد نسبت به دنياي اطرافتان دريافت پذير باشيد. زمان هايي اتفاق ميافتد که شما بخشي از يک گفتگو را ميشنويد و يا يک علامت جالبي ميبينيد. اگر که شما آن فکر را ثبت نکرده باشيد در چندين دقيقه از بين خواهد رفت. تصور کنيد که ايده هاي شما مانند پروانه هايي هستند که به بيرون پرواز ميکنند. شما به يک تور احتياج داريد تا آنها را بگيريد و نگذاريد فرار کنند."

خوشبختانه، ايده ها را ميتوان به آساني گرفت و ثبت کرد.

1. دفتر يادداشت ( جيبي يا تقويمي )

دفتر ها يکي از بهترين راه هاي ثبت ايده هاي هستند و احتمالا رايج ترين ابزار اين کار ميباشند. اين ها همچنين داراي تاريخچه موفقيت آميزي هستند مثلا لئوناردو داوينچي و توماس اديسون از بزرگترين معتقدان اين روش بودند که صدها دفتر را با ايده هايشان در طول عمر خود پر نمودند. همچنين بهتراست در كنار تخت خوابتان هميشه در دسترس باشد .

 

 

2. Packet Pc يا PDAها

هر دفعه که انديشه اي سر ميزند ميتوان از Packet Pc براي نوشتن هرچه سريع تر آن و يا کلمات کليدي آن استفاده کنم. سپس ميتوان آنرا را به لپ تاپ (Laptop) منتقل نمود .

 

3.  پد کارت

پد کارت بادوام هستند و حمل تعدادي از آنها آسان است و بدين ترتيب ميتوانيد تقريبا در هرکجا ايده تان را ثبت کنيد. همچنين، هرگاه که تعدادي از ايده ها را روي آنها ثبت کرديد ميتوانيد آنها را روي ميز پخش کنيد، حرکت دهيد، و ايده هاي مرتبط را گروه بندي کنيد. يا اينکه با ترکيبات اتفاقي کارت ها باعث تحريک ايده هاي ديگري شويد.

 

4. ضبط صوت يا  Mp3  Recorder

ضبط صوت يا Mp3 Recorder  يکي از موثرترين ابزارهاي ثبت ايده هاست. شرکت هاي متعددي انواعي از آنها را ساخته اند که قادرند در جيب شما جاي بگيرند. هر وقت که ايده اي آمد شما ميتوانيدآنرا را به سرعت در بياوريد و ثبتش کنيد. حتي ميتوانيد اگر در نصفه هاي شب ايده اي سراغتان آمد يا اينکه تازه از خواب بيدار شده باشيد آن را ثبت کنيد.

 

5. پيغام صوتي به خود از طريق تلفن

يکي ديگر از روش هاي ساده ولي موثر براي ثبت ايده ها اينست که پيغام صوتي براي خودتان بگذاريد. به عبارت ديگر، شما ايده خود را براي صندوق پستي صوتي تان ميخوانيد، همانطور که مشتري يا همکارتان برايتان ميگذارد. اگر که مداد يا خودکار نداشته باشيد يا هيچ وسيله ديگري براي ثبت در دست نباشد اين تکنيک خيلي عالي است.

 

6.وايت برد – شيشه مات

يکي از چيز هايي که هميشه در اتاق هاي کنفرانس پيدا ميشود وايت برد است. اين را مرتبا به عنوان يک ابزار براي ثبت ايده ها در نشست هاي طوفان ذهني گروهي و ديگر انواع جلسات بکار ميبرند. اين وسيله کارش را خيلي خوب انجام ميدهد که اعضاي تيم را قادر ميسازد تا به سرعت ايده هايشان را ثبت کنند و ايده هاي بقيه را ببينند. همچنين براي ثبت ايده ها در طول يک جلسه کوچکِ دو سه نفره خيلي مناسب است.

اشتباهاتي هم مرتکب شود.

 

7. کاغذ هاي بلوکي

اين بلوک ها، کاغذ هاي بازيافت شده هستند که به صورت لوله هاي بزرگ درميآيند. ميتوان آنها را به صورت نوار هاي بلند افقي به ديوار ميخ کرد. بر خلاف وايت برد که فضاي محدودي براي ثبت ايده ها دارد، يک نوار بزرگ کاغذ بلوکي براي شما فضايي زيادي ايجاد ميکند که ايده ها را بنويسيد. برخي شرکت ها اين کاغذ ها بلوکي را به ديوار هاي راهرو آويزان کرده اند تا کساني که عبور ميکنند تشويق شوند مسئله را بخوانند و ايده هايشان را بنويسند. اين استراتژي خوبي است تا نفرات بيشتري را براي توليد ايده درگير کنيم.

8. بانک ايده

اين روش ثبت ايده شامل همه ابزار هايي ميشود که ميتوانيد براي ذخيره کردن ايده هايتان در يک جاي امن استفاده کنيد: هر چيزي از قبيل جعبه اي براي  پد کارت ها تا برنامه هاي نرم افزاري مثل اکسس ماکروسافت. فايده اين روش اينست که تمامي ايده هاي شما را در يک جا نگه ميدارد که در آينده بتوانيد براحتي آنها را بازيابي کنيد. حتي پد کارت ها ميتوانند به موضوعات عمومي تقسيم شوند يا به نوع ايده. يک بانک ايده به شما امکان ميدهد به سرعت تمام ايده هايتان را جستجو کنيد که اين وقتي صدها يا هزار ها ايده داشته باشيد مزيت بزرگي به حساب ميآيد.

 

نتيجه گيري

همانطور که ميتوانيد ببينيد، ابزار ها و تکنيک هاي زيادي وجود دارند که ميتوانيد براي ثبت ايده هايتان استفاده کنيد. برخي به صورت انفرادي مناسب است در حالي که برخي ديگر مناسب تيم ها است. بعضي از آنها احتياج به متعلقات و سرمايه کمتري دارند در حاليکه بعضي ديگر پيچيده هستند. اما همه آنها يک هدف مشترک دارند:     تا به شما کمک کنند ايده هاي زودگذرتان را ثبت کنيد تا در آينده از آنها بهره ببريد.

                                                                                           موفق باشيد!

 

/ 8 نظر / 18 بازدید
هيوا

انسان همواره زیباست. به زیبایی یک نگاه. اما چرا خیلی از وقت ها این زیبایی اینقدر زشت می شه؟! آپ هم کردم خوشحال می شم یه سری بیای و لطفا نظرتو بگو. برام مهمه . ممنون http://www.taalimeasrar.persianblog.ir/

روح الله

سلام نکات جالبی بود.ممنون اما بعضی ها ميگن يسری جاها برای نوشتن ايدها مناسب نيست،مثلا وايت برد،چون در معرض ديد عموم شايد قرار بگيره و اينطوری ايدها دزديده بشن....

عالی بود

سامان

سلام اين وبلاگ هم در زمينه پزشكي است. از ديدار شما خوشحال ميشم http://7chakra.persianblog.ir/

سامان

سلام اين وبلاگ هم در زمينه پزشكي است. از ديدار شما خوشحال ميشم http://7chakra.persianblog.ir/

سامان

سلام اين وبلاگ هم در زمينه پزشكي است. از ديدار شما خوشحال ميشم http://7chakra.persianblog.ir/